Znudził Ci się wygląd pokoju? Jesteś zmęczony kolorami ścian? Malowanie to świetny sposób, żeby szybko odmienić wygląd każdego wnętrza. I wcale nie jest trudne! Oto kilka wskazówek i rad, na co zwrócić uwagę, żeby odnowić ściany i sufity i cieszyć się świetnym rezultatem.
Jaki kolor chcesz wybrać?
Wybierz kolor, na który chcesz pomalować ściany. Pamiętaj, że mała próbka koloru we wzorniku może nie oddawać tego, jak będzie on wyglądał na większej powierzchni. Dlatego, jeszcze przed kupieniem farby, wybrany odcień warto jest sprawdzić na wymalowaniu próbnym. Umożliwiają to testery kolorów w postaci saszetek o pojemności 50 ml, które pozwalają na pomalowanie 1 metra kwadratowego powierzchni. Sprawdzając odcień na ścianie we wnętrzu łatwiej jest ocenić, czy pasuje on do aranżacji oraz jak sprawdza się w oświetleniu danego wnętrza.
Wybierz odpowiednie narzędzia
Odpowiednia jakość i rodzaj narzędzi malarskich są nie mniej ważna niż wybór właściwej farby. Narzędzia należy dostosować do malowanej powierzchni oraz struktury, jaką chcesz uzyskać. Podczas malowania dużych powierzchni takich jak ściany i sufity najlepiej sprawdzą się wałki malarskie. Jeżeli masz gładkie wykończenie ścian i sufitów możesz wybrać wałki z krótkim włosiem (np. Antex marki Anza). Zapewni on gładkie, bardzo eleganckie wykończenie malowanej powierzchni. W przypadku chropowatego wykończenia powierzchni (np. tynk mineralny zatarty na ostro, tynki dekoracyjne) lepiej sprawdzą się wałki z dłuższym włosiem (np. Anlon marki Anza). Do małych powierzchni, np. futryn, najlepiej użyć pędzli malarskich lub małych wałków (na przykład Felt marki Anza). Najbardziej uniwersalne są pędzle z włosiem mieszanym (syntetyczno – naturalnym), które można zastosować zarówno do farb wodorozcieńczalnych, jak i rozpuszczalnikowych.
Wyczyść ściany i zabezpiecz detale
Przed malowaniem nowych podłoży należy je dokładnie odtłuścić, odpylić, ewentualne ubytki wyszpachlować i wyrównać. W przypadku renowacji starych powłok, wszystkie słabo przylegające powłoki starej farby usunąć, nierówności i ubytki wyszpachlować, a nierówności wyszlifować. Ściany można też przed malowaniem zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym i następnie odpylić – poprawia to przyczepność nowej farby. Nie zapomnij zakryć podłogi czy mebli kartonem lub folią malarską, a cokoły, listwy i gniazdka zabezpiecz taśmą malarską.
Czas na malowanie
Przed malowaniem farbą nawierzchniową ścianę należy zagruntować. Farby do gruntowania ścian i sufitów marki Beckers wyrównują chłonność podłoża, stwarzają lepszą przyczepność dla farby nawierzchniowej i ujednolicają powierzchnię przed finalnym malowaniem. Jeżeli remontujemy całe pomieszczenie, malowanie zaczynamy od sufitu. Do malowania sufitów wybierz farby w głębokim macie, ograniczają one odbijanie światła i tworzenie się refleksów. Najlepszym narzędziem do malowania takich powierzchni jest wałek malarski z przedłużką. Takim samym wałkiem będziesz malować też ściany. Farbę przed malowaniem trzeba dokładnie wymieszać.
Malowanie sufitu
Pierwszą warstwę farby na sufit nakładaj równolegle, a ostatnią prostopadle do największego źródła światła w malowanym pomieszczeniu, przesuwając się podczas nakładania farby od lewej do prawej strony lub odwrotnie. Po naniesieniu farby na powierzchnię należy wygładzić farbę w jednym kierunku i dopiero przejść do malowania następnego kawałka sufitu. Łączenia poszczególnych malowanych fragmentów trzeba zawsze wykonywać mokro na mokro (nakładane warstwy farby powinny na siebie nachodzić, a nie tylko się stykać). W przypadku dużych sufitów zaleca się malowanie w dwie osoby. Jedna osoba nakłada farbę, druga wygładza w jednym kierunku. Sufit pokrywamy dwiema warstwami farby (przy kolorach trudno kryjących może być potrzeba nałożenia dodatkowej warstwy).
Malowanie ścian
Kiedy zaczynasz malować ściany zacznij od jej naroża przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nakładaj od połowy wysokości ściany, żeby ją bez problemu rozprowadzić na całej wysokości. Nakładając rozprowadzaj w różnych kierunkach z góry do dołu i odwrotnie, delikatnie na boki. Na samym końcu powierzchnię wygładź jednym pociągnięciem wałka, wykonanym w jednym kierunku (z góry do dołu). Pamiętaj, że łączenie poszczególnych pól powinno się odbywać metodą mokre na mokre ( tj. nakładane warstwy farby powinny na siebie nachodzić, a nie tylko się stykać). Zarówno w przypadku sufitu jak i ściany maluj w dwóch warstwach (przy kolorach trudno kryjących może być potrzeba nałożenia dodatkowej warstwy). Bardzo ważne jest, żeby pomiędzy warstwami zachować odpowiedni odstęp czasu około 4-6 godzin, ponieważ farbę można nanosić po odpowiednim doschnięciu poprzedniej warstwy (szczegółowe informacje odnośnie czasu schnięcia znajdziesz na opakowaniu farby).
Zwróć uwagę
– W przerwie malowania, aby pozostała na narzędziach malarskich farba nie wyschła, najlepiej jest szczelnie owinąć je folią. – Taśmę zabezpieczającą należy odkleić, kiedy farba jeszcze nie wyschnie. W przeciwnym razie, odrywając taśmę możemy oderwać również farbę. – Nie należy wylewać pozostałej farby do kanalizacji. – Jeżeli farbę pozostałą po malowaniu chcesz przechować, należy ją szczelnie zamknąć, aby do opakowania nie dostawało się powietrze. – Aby narzędzia malarskie posłużyły Ci przy następnych pracach malarskich, dokładnie je wyczyść, a następnie osusz
Ciesz się efektem!
Ściany są już suche? Czas usunąć folie oraz kartony i wstawić do pomieszczenia meble i dekoracje. Teraz możesz się cieszyć nowym kolorem ścian.