Remont salonu powinien obejmować przede wszystkim odświeżenie jego wyglądu. Musimy mieć bowiem na uwadze to, iż pomieszczenie to pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne, toteż musi się stylowo prezentować. Nie bez znaczenia jest również poprawienie jego ergonomii i funkcjonalności, co sprawi, iż korzystanie z wnętrza będzie przyjemniejsze, zwłaszcza jeśli jesteśmy domatorami i lubimy spędzać czas wspólnie z rodziną.
Zrealizowanie powyższych celów będzie możliwe, jeśli sporządzimy odpowiedni projekt. Powinien on uwzględniać przede wszystkim nasze możliwości finansowe. Jeżeli mamy ograniczony budżet, nie na wszystkie rozwiązania będziemy w stanie sobie pozwolić. Warto zatem już na początku określić maksymalną kwotę, jaką możemy przeznaczyć na remont. Wówczas będziemy wiedzieć, czy możliwa jest całkowita renowacja salonu czy też stać nas jedynie na wymianę niektórych elementów wyposażenia.
Projektując nowy salon, warto poszukać inspiracji w Internecie. Znajdziemy tam mnóstwo wspaniałych koncepcji, które na pewno przypadną nam do gustu. Pamiętajmy jednak, iż na koniec zawsze musi zwyciężyć jedna. Nie ma nic gorszego niż ciągłe zmiany w projekcie. Wówczas wszelkie prace wydłużają się, zaś budżet może zostać przekroczony. Nie sprzyja to również ostatecznemu wyglądowi pomieszczenia. Oczywiście eklektyzm w salonie jest mile widziany, jednak musi to być koncepcja przemyślana, a nie tworzona pod wpływem chwili i kilkudziesięciu inspiracji zaczerpniętych on-line.
Jeżeli chcemy obniżyć koszty remontu salonu, warto wykonać projekt, który będzie wykorzystywał już istniejące instalacje. W projekcie nie może również zabraknąć podziału pomieszczenia na strefy. Dzięki temu będzie o pomieszczenie w pełni funkcjonalne. W pokoju dziennym wyróżnić możemy:
- strefę relaksu – obejmuje ona przede wszystkim sofę, stanowiącą centralny mebel salonu, stolik kawowy oraz sprzęt RTV. Jeżeli do dyspozycji mamy większą przestrzeń, możemy pomyśleć o dodaniu wygodnego fotela lub miękkiej pufy.
- strefę jadalnianą – to przede wszystkim pokaźnych rozmiarów stół z krzesłami, gdzie zasiadamy do wspólnych posiłków. Ważną rolę odgrywa tutaj dobór lamp. Powinny one równomiernie oświetlać twarze zgromadzonych, jednocześnie nie oślepiając.
- strefę użytkową – musi ona zostać wydzielona, jeśli salon służyć nam będzie także jako miejsce pracy i nauki. Duże biurko wyposażone w liczne schowki i odpowiednio dobrana lampka to podstawowe elementy wyposażenia tej strefy.
Samodzielne wykonanie projektu jest oczywiście godne uznania, jednak warto zadanie to powierzyć specjaliście, który nie tylko odpowiednio rozplanuje przestrzeń, ale również wykorzysta już istniejące instalacje. Co więcej, jasne wytyczne i właściwy harmonogram prac pozwolą nam uniknąć przykrych niespodzianek podczas remontu.
Istotną kwestią jest również zachowanie odpowiedniej kolejności prac, co zapobiega kosztownym błędom. Plan wykonywanych czynności powinien wyglądać następująco:
- Wyburzanie ścian lub zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych – to pierwsza z kwestii, jaką musimy ustalić z ekipą budowlaną. Wyburzenie jednej ze ścian zwiększy metraż pomieszczenie i otworzy nowe możliwości aranżacyjne. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego warto skonsultować to ze specjalistą. Następnie warto się zastanowić, czy chcemy budować jakieś elementy z płyt gipsowo-kartonowych. Może to być regał czy też panel. Wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji.
- Przegląd instalacji elektrycznej – najpierw należy ustalić liczbę i miejsca podłączenia sprzętu RTV. Liczba gniazdek zależy przede wszystkim od tego, jak wiele sprzętu zamierzamy do nich podłączyć. Analizując tę kwestię, warto mieć na uwadze to, iż coraz więcej urządzeń do swego prawidłowego działania wymaga dostępu do energii elektrycznej. Na tym etapie prac należy również zaplanować system oświetlenia. W salonie doskonale sprawdzą się halogeny, do których konieczna jest zabudowa. Co więcej, nowa lokalizacja elementów wyposażenia salonu może nieść za sobą konieczność przesunięcia żyrandola tak, aby oświetlał on środek stołu. Warto również zastanowić się nad miejscem umieszczenia telewizora. Jeśli będzie on wisiał na ścianie, dobrym rozwiązaniem jest zabudowanie okablowania. Podnosi to estetykę wnętrza. Nie ma bowiem mowy o jakiejkolwiek plątaninie przewodów.
- Wymiana podłóg – najczęściej decydujemy się na panele, gres lub drewno. Niezależnie od rodzaju wybranego materiału, powinniśmy zakupić go o 10-20% więcej niż wynika to z metrażu pomieszczenia.
- Remont ścian – w tym wypadku możemy zdecydować się na malowanie lub tapetowanie. Innymi rozwiązaniami są okładzina lub ozdobny tynk. Ostateczny wygląd ścian zależy przede wszystkim od naszych upodobań. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie podłoża. Po zerwaniu starej powłoki może się okazać, iż ściana wymaga położenia gładzi, co zwiększy koszty remontu.
- Montaż listew i włączników.
- Umeblowanie wnętrza i dobór dodatków.
Szybki i tani remont salonu
Jeżeli zależy nam na szybkim remoncie salonu, który nie uszczupli zanadto domowego budżetu, musimy liczyć się z tym, iż prace takie jak wyburzanie ścian nie mogą mieć miejsca. Chyba że zatrudnimy profesjonalną ekipę remontową, która wykona te czynności za nas, co jednak podniesie ostateczny koszt renowacji.
Istnieje jednak kilka sposobów na tanie odświeżenie wyglądu salonu bez konieczności angażowania dużych nakładów pracy i czasu. Oto one:
1. Lakierowanie podłogi – jeżeli w salonie mamy drewnianą podłogę, możemy ją odświeżyć, lakierując ją za pomocą specjalnego preparatu. Zanim jednak przystąpimy do nakładania lakieru, musimy odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu szlifujemy parkiet za pomocą szlifierki, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego kierunku – zgodnie ze słojami drewna.
Po usunięciu zewnętrznej warstwy drewna pora na odpylenie powierzchni. Wykonujemy to za pomocą odkurzacza. W ten sposób warto również usunąć pył, który osiadł podczas szlifowania na ścianach pokoju.
Teraz możemy przystąpić do lakierowania. Zabieg ten przeprowadzamy przy szeroko otwartych oknach i temperaturze sięgającej od 12o do 250 Celsjusza – zawsze w rękawiczkach ochronnych. Jeżeli chcemy zwiększyć przyczepność podłoża, przed zastosowaniem lakieru możemy użyć podkładu. Lakier aplikujemy przy pomocy płaskiego, szerokiego pędzla lub wałka, pamiętając o odpowiednim kierunku nakładania – zgodnie ze słojami drewna.
2. Malowanie ścian – to kolejny sposób na szybki odświeżenie wyglądu salonu. Zanim przystąpimy do nakładania nowej farby, należy odpowiednio przygotować podłoże. Usuwamy z niego wszelkie zabrudzenia. W przeciwnym razie mogą one osłabić przyczepność farby lub przebijać przez nową powłokę malarską, co nie będzie się estetycznie prezentowało.
Usunięcia wymaga również kurz oraz tłuszcz. W tym celu wykorzystujemy szmatkę nasączoną wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń i przecieramy nią powierzchnię ścian. Jeśli zauważymy jakiekolwiek pęknięcia lub złuszczenia starej powłoki, musimy ujednolicić podłoże poprzez jego zaszpachlowanie. Zanim jednak nałożymy szpachlę, wyczyśćmy ścianę za pomocą drucianej szczotki.
Po wyschnięciu masy szpachlowej należy ją przeszlifować za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego, a następnie odkurzyć powierzchnię ścian. Na koniec pozostaje nam nałożyć preparat gruntujący i już możemy rozpocząć malowanie, pamiętając o zachowaniu jednorodnej techniki malarskiej. W praktyce oznacza to po prostu wybór narzędzia. Musimy się zdecydować, czy chcemy nakładać farbę wałkiem, pędzlem czy też pistoletem natryskowym.
Malowanie rozpoczynamy od sufitu, przesuwając się od strony ściany z oknem do wnętrza salonu. Najlepsze rezultaty dadzą równoległe ruchy, które zachodzą na siebie. Po wyschnięciu pierwszej warstwy malarskiej ponownie aplikujemy emulsję, tym razem jednak w przeciwnym kierunku, dzięki temu pozbędziemy się jakichkolwiek smug.
Potem można przystąpić do malowania ścian. Prace rozpoczynamy od narożników, a następnie pokrywamy emulsją całą powierzchnię ścian. Wykonujemy przy tym ruchy góra-dół, co pozwoli na równomierne pokrycie podłoża.
3. Tapetowanie – to kolejna metoda taniego i szybkiego odświeżania salonu, którą możemy wykonać sami. Na początek konieczne jest oczyszczenie starego podłoża. Usunąć musimy wszystkie resztki starych powłok. W przeciwnym razie nie uzyskamy odpowiedniej przyczepności. Następnie należy wyrównać wszelkie ubytki za pomocą masy szpachlowej oraz zagruntować powierzchnię.
Dopiero tak przygotowane podłoże możemy tapetować, wykorzystując jedną z dwóch metod klejenia:
- smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę – tak przyklejamy tapety papierowe tekstylne, winylowe, jedwabne oraz raufazy,
- posmarowanie ściany i nałożenie na nią tapety – sposób ten stosowany jest przy nakładaniu tapet na fizelinowym podkładzie.
4. Zakup nowych dodatków – pozwalają one w szybki i tani sposób zmienić wystrój wnętrza. Ciekawym urozmaiceniem przestrzeni są przede wszystkim obrazy, które zapełnią puste ściany.
Koszty remontu salonu
Koszt odświeżenia salonu może być różny w zależności od zakresu prac i rodzaju użytych materiałów. Wiele zależy również od tego, czy prace remontowe zlecamy fachowcom czy też przeprowadzamy je samodzielnie. Poniżej zawarliśmy kosztorys najważniejszych prac.
1. Usługi architekta:
- projekt salonu – od 90 złotych wzwyż za metr kwadratowy,
- projekt mebli na wymiar – od 80 złotych za metr kwadratowy.
2. Renowacja podłóg:
- lakierowanie – od 10 zł/m2,
- cyklinowanie – od 20 zł/m2,
- układanie paneli – od 18 zł/m2,
- układanie parkietu – od 50 zł/m2.
3. Odnowienie ścian:
- wyburzenie ścian – od 80 zł/ m2,
- ściana z płyty gipsowo-kartonowej – około 35 zł/ m2,
- sufit z płyt g-k na konstrukcji metalowej – od 36 zł/ m2,
- półka przy suficie z płyty gipsowo-kartonowej – od 40 zł,
- położenie gładzi – od 20 zł/m2,
- tapetowanie – od 15 zł/m2,
- malowanie ścian na biało – ok. 8 zł/m2,
- malowanie ścian na kolor – od 10 zł/m2,
Jak urządzić salon?
Salon powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb domowników. To miejsce, w którym spożywamy posiłki, wypoczywamy, pracujemy, oglądamy telewizję i przyjmujemy gości. Musi być zatem funkcjonalny, co zagwarantuje wydzielenie w przestrzeni kilku sfer.
Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniego stylu, w jakim urządzimy wnętrze. Warto tego dokonać w oparciu o swoje preferencje. Wówczas na pewno będziemy czuć się dobrze w salonie. Nie zapomnijmy również o odpowiednim oświetleniu, które podkreśli atuty pomieszczenia, ukrywając jednocześnie jego mankamenty.
Wiele zależy również od dodatków. Te w intensywnych barwach ożywią wnętrze, wprowadzając kontrast, zaś pastelowe odcienie sprawią, że pomieszczenie nabierze przytulnego i ciepłego charakteru.