Twój pies ma problemy z układem pokarmowym? Masz wrażenie, że nie służy mu jakaś karma? Zastanawiasz się, jakie mięso najbardziej uczula i czy może to być indyk? Postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania.
Czy indyk uczula psa?
Chcesz wiedzieć, czy indyk uczula psa? Wiele osób mówi, że najczęściej reakcje alergiczne występują po zjedzeniu karmy z kurczakiem. Niekiedy jest to ogólnie rozszerzane na drób. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tak częste przypadki alergii na mięso drobiowe, zwłaszcza kurczaka, wynikają z tego, iż jest ono najpopularniejszym składnikiem karm, diet surowych i gotowanych. Warto wiedzieć, że kurczak, a tym bardziej indyk wcale nie ma najwyższego potencjału wywoływania alergii. Niekiedy w ogóle przyczyną nie jest mięso. Psy mogą być uczulone np. na zboża, jaja albo nabiał. Niektórym zwierzętom szkodzą natomiast dodatki do karm, takie jak barwniki, zagęszczacze itp.
Jak dowiedzieć się, czy zwierzę ma alergię?
Zastanawiasz się, w jaki sposób dowiedzieć się, czy Twój pies jest uczulony na dane mięso? W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest dieta eliminacyjna i dokładna obserwacja zwierzaka. Zdecyduj się tylko na jeden rodzaj mięsa i przez kilka tygodni zobacz, czy stan układu pokarmowego oraz sierści się poprawił. Wiele można wyczytać z odchodów psa, jego zachowania, ale niezbędna będzie także wizyta u weterynarza. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, np. biegunki, wymioty, drapanie się, możesz podejrzewać, że dany rodzaj pożywienia nie służy pupilowi. Wówczas już szybciej należy zmienić źródło białka na inne.
Jaka karma dla alergika?
Jeśli Twój pies jest alergikiem, dobrą opcją będą dla niego karmy monobiałkowe. Najlepiej, aby nie zawierały one sztucznych dodatków. Niektórzy sięgają także po karmy z białkiem hydrolizowanym. Gdy nie masz pewności, czy indyk uczula psa, a obawiasz się, że w karmie i tak może znaleźć pewna jego ilość, świetnym rozwiązaniem może być dieta BARF oparta na takim mięsie, które jest bezpieczne dla Twojego zwierzaka. Poza tym w ten sposób będziesz mieć pewność, że w diecie psa nie znajdzie się nic, co mu szkodzi. Musisz jednak pamiętać, że przygotowywania takich posiłków trzeba się nauczyć. Konieczne jest odpowiednie ich bilansowanie i suplementowanie, aby nie zaszkodzić zwierzakowi jeszcze bardziej.
W przypadku alergików dobrym rozwiązaniem jest postawienie na nieco mniej popularne mięsa. Możesz spróbować zaserwować mu sarninę, zwłaszcza gdy podejrzewasz, że to drób stanowi główną przyczynę jego problemów. Niektórzy decydują się na zupełnie egzotyczne mięsa, ale to już wiąże się z wysoką ceną. Poza tym, jeśli Twój pies będzie uczulony tylko na drób, z powodzeniem będzie mógł jeść stosunkowo łatwo dostępną wołowinę.
Jak widać, pies może mieć alergię na różne rodzaje mięsa, nie tylko kurczaka. Czasami przyczyną problemów mogą być też dodatki do karm, zboża albo inne źródła węglowodanów. Bardzo ważne jest, aby odnaleźć i wyeliminować alergeny. Dla zwierząt podatnych na reakcje uczuleniowe dobrą opcją będzie prawidłowo skomponowana dieta BARF.